MYSQL چیست؟

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: Oct 19, 2020

بصورت کاملا ساده در پاسخ به سوال mysql چیست می‌توان گفت، MySQL یکی از مشهورترین سیستم‌های مدیریت دیتابیس است که قابلیت اجرا شدن در بیش از ۲۰ نوع پلت فرم مختلف از جمله Linux ، Windows را دارد و اغلب  با زبان برنامه‌نویسی PHP استفاده می شود.همچنین می توان از آن به عنوان جایگزین SQL server و یا Microsoft Access استفاده کرد. اما در این آموزش به نحوه استفاده از آن با زبان python می پردازیم.

MySQL چیست؟

یک شرکت سوئدی به نام MySQL AB در ابتدا MySQL را در سال ۱۹۹۴ توسعه داد. شرکت فنی آمریکایی Sun Microsystems پس از خرید MySQL AB در سال ۲۰۰۸، مالکیت کامل آن را به دست آورد. غول فناوری اوراکل ایالات متحده، در سال ۲۰۱۰ خود Sun Microsystems را به دست آورد و MySQL از آن سال به بعد، متعلق به اوراکل بود.

با توجه به تعریف کلی، MySQL در واقع یک سیستم مدیریت پایگاه داده‌ای است که به صورت رابطه‌ای منبع باز (RDBMS) با یک مدل کلاینت – سرور خدمات دهی می‌کند. RDBMS نرم افزاری یا خدماتی است که برای ایجاد و مدیریت بانک‌های اطلاعاتی بر اساس مدل رابطه‌ای استفاده می‌شود. اگر نرم افزار از مدل داده‌های رابطه‌ای پشتیبانی نمی‌کند، فقط آن را DBMS می‌نامند. اکنون، بیایید دقیق‌تر هر اصطلاح را بررسی کنیم:

بانک اطلاعاتی (Database)

بانک اطلاعاتی به بیان ساده مجموعه‌ای از داده های ساختار یافته است. برای درک بانک اطلاعاتی به گرفتن سلفی فکر کنید: یک دکمه را فشار می‌دهید و از خود تصویر می‌گیرید. عکس شما داده است و گالری تلفن شما پایگاه داده است. بانک اطلاعاتی مکانی است که در آن، داده‌ها ذخیره و سازماندهی می‌شوند. داده‌های ذخیره شده به صورت تعدادی جدول، سازماندهی می‌شوند. هر جدول به نحوی به دیگر جداول، مربوط می‌شود.

مدل کلاینت – سرور

کامپیوتر هایی که نرم افزار RDBMS را نصب و راه اندازی می‌کنند، کلاینت نامیده می‌شوند. هر زمان که نیازمند دسترسی به داده‌ها باشند، به سرور RDBMS متصل می‌شوند. این قسمت “سرور” است.

MySQL یکی از گزینه‌های مختلف نرم افزار RDBMS است. RDBMS و MySQL به دلیل محبوبیت MySQL اغلب تصور می‌شوند که یکسان نیستند. برای نامگذاری چند برنامه وب بزرگ مانند Facebook ، Twitter ، YouTube ، Google و Yahoo! همه از MySQL برای اهداف ذخیره سازی داده استفاده می‌کنند. اگرچه در ابتدا برای استفاده محدود ایجاد شده است، اما اکنون با بسیاری از سیستم عامل‌های مهم رایانه‌ای مانند Linux ، macOS ، Microsoft Windows و Ubuntu سازگار است.

کاربرد MySQL:

دیتابیس سرور MySQL جزو یکی از محبوب‌ترین دیتابیس سرورهای دنیا محسوب می‌شود و برندهای بزرگی همانند Facebook و Google از آن بهره برده‌اند. همچنین مجموعه‌ی بزرگ و مهم Wikipedia (مالک وب سایت Wikipedia) نیز برای زیر ساخت پایگاه داده‌ی خود از این دیتابیس سرور، استفاده‌ می‌کند.

ویژگی‌ های MySQL چیست؟

تا اینجای کار حرف از معرفی Mysql رو متوجه شدیم و ویژگی های اون رو بررسی میکنیم؛
MySQL به عنوان یک سیستم مدیریت پایگاه داده، ویژگی های زیادی را دارا می باشد که در زیر به مواردی از آن اشاره می شود:

⦁ کارایی بالا
⦁ هزینه پایین راه اندازی و نگه داری
⦁ سهولت در تنظیم و یادگیری
⦁ پشتیبانی بسیار قوی
⦁ کاربرد بالا در وب
⦁ قابلیت حمل
⦁ در دسترس بودن کد اصلی

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
0دیدگاه