خواندن مقادیر از پایه ها

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: Aug 26, 2020

برای درک هر چه بهتر این بخش با یک سناریو که در آن با یک کلید و یک led که در قسمت قبل به صورت مستقیم کنترل می کردیم اغاز می کنیم اما با این تفاوت که این بار با خواندن مقادیر ورودی از پایه و تحلیل در داخل nodered به کنترل پایه می پردازیم.

ابتدا اتصالات را بر اساس شماتیک زیر ایجاد نمایید.

که با توجه به شماتیک بالا کنترل پایه کلید بر روی gpio 4 و کنترل led بر روی gpio 17 قرار دارد.

با انجام این کار ، به Node-Red برگردید و دو گره تزریق را که قبلاً استفاده کردیم ، حذف کنید ، از نوار گره ها گره مربوط به ورودی را به داخل صفحه منتقل کنید.

 روی آن دوبار کلیک کنید تا خصوصیات ویرایش شود. پین را روی GPIO 4 (پایه 11) تنظیم کنید و منوی کشویی را در مقابل مقاومت تنظیم کنید تا کشیده شود. با این کار GPIO 4 به حالت pullup می رسد. بعد از تنظیم مشخصات روی دکمه done کلیک کنید.

برای اینکه بتوانیم هنگام فشار دادن سوئیچ به جای اتصال کوتاه GPIO4 به زمین ، تصمیمات منطقی بگیریم ، از گره سوئیچ استفاده خواهیم کرد. آن را در پالت گره ، در بخش عملکرد جستجو کنید و به جریان بکشید.

 گره سوییچ به شما امکان می دهد به روشی شبیه به جملات "اگر" یا if تصمیم بگیرید. می توان آن را تنظیم کرد که بسته به مقدار ورودی ، خروجی های مختلفی داشته باشد. برای این آموزش ، ما آن را با دو مسیر خروجی پیکربندی خواهیم کرد ، به این ترتیب ، وقتی ویژگی msg.payload برابر با 1 باشد (سوئیچ فشار داده نشود) باید مسیر اول را دنبال کند و در صورت وجود ورودی دیگر ، مسیر دوم دنبال می شود غیر از 1 در ورودی مشاهده می شود (سوئیچ فشار داده می شود). مسیرها با استفاده از دکمه "+ add" اضافه می شوند. روی گره دوبار کلیک کنید و همانطور که در بالا توضیح داده شد پیکربندی کنید. بعد از اتمام کلیک کنید

 به محض زدن دکمه اتمام ، باید دو مسیر را در چشم انداز گره سوئیچ منعکس کنید ، زیرا اکنون دو خروجی در قسمت سمت راست دارد.

 بعد ، ما باید گره "Change" را وارد کنیم. گره تغییر برای تنظیم وضعیت LED براساس نتیجه گره آرگومان استفاده خواهد شد.

ما از دو گره تغییر استفاده خواهیم کرد. میزان بار اولی همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است 0 و بار دوم یک بار تنظیم می شود. بعد از ویرایش خصوصیات برای هر دوی آنها کلیک کنید.

 برای توضیح بهتر ، به یاد دارید که ما از مقاومت pullup استفاده کردیم؟ بنابراین ، هنگامی که دکمه فشرده نشده است ، خروجی در آن پایه بالا خواهد بود (1) ، به این معنی که اگر ما آن را از طریق گره سوئیچ عبور دهیم ، LED "روشن" خواهد بود ، از آنجا که چنین نیست ، ما از گره "change" استفاده می کنیم تا آن را به صورت LOW تنظیم کنیم(0). گره دوم "change" برای تنظیم مقدار به یک استفاده می شود که در صورت تشخیص هر مورد غیر از حالت HIGH از پین 4 GPIO ، باید LED را "روشن" کند زیرا این به معنی فشار دکمه است. مطابق تصویر زیر گره های تغییر و بقیه گره ها را بهم متصل کنید.

با انجام این کار ، ما اکنون آماده استقرار پروژه هستیم. برای اطمینان از اینکه همه چیز آنطور که باید باشد از اتصال استفاده کنید ، سپس بر روی دکمه استقرار کلیک کنید. مطابق معمول ، در صورت موفقیت ، باید پنجره بازشو موفقیت آمیز را مشاهده کنید و اکنون قادر به کنترل led با استفاده از سوئیچ هستید.

گرچه Node-Red نمونه سازی از ساخت شما را بدون نگرانی درمورد کد آسان و سریع می کند ، اما ممکن است در واقع بهترین جا نباشد ، مخصوصاً برای توسعه دهندگان باتجربه که خواهان انعطاف پذیری و کنترل برنامه هستند. با این وجود ، این یک ابزار عالی است که به شما امکان می دهد نمونه اولیه را در چند دقیقه بسازید.

 

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
0دیدگاه