نصب node-red در سیستم عامل های مختلف

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: Aug 26, 2020

نصب Node-Red

همانطور که در پست قبلی اشاره شد Node-Red در واقع بر مبنای Node.js نوشته شده است و می بایست در ابتدا در هر سیستم عاملی Node.js را نصب کنید. البته لازمه نصب Node.js در هر سیستم بر اساس 32 یا 64 بیتی بودن و یا استفاده از سیستم عامل لینوکسی یا ویندوز و یا مک نیز متفاوت خواهد بود.

نحوه نصب Node.js و NPM

برای نصب Node.js می بایستی بر اساس سیستم عامل خود عمل کنید. ابتدا با کلیک بر لینک پیوست شده وارد وب سایت Nodejs.org شوید. سپس بر روی سیستم عامل مورد نظر کلیک و اقدام به دانلود فایل نصبی کنید.

نصب در ویندوز برای نصب در سیستم عامل ویندوز کافیست که فایل نصبی را باز کرده و اقدام به نصب نمایید. نصب در سیستم عامل های لینوکس و دبیان برای نصب در سیستم عامل لینوکس می توانید با استفاده از مدل های زیر عمل کنید، انتخاب یکی از دو روش داده شده کافیست: روش اول نصب از طریق package manager : کافیست که دستورات زیر را در ترمینال وارد کنید.

sudo apt-get update
sudo apt-get install nodejs
sudo apt-get install npm

روش دوم نصب از طریق curl و اتتخاب ورژن: در این روش نیز کافیست دستورات زیر را وارد کنید. همچنین با تغییر عدد 11 در حقیقت ورژنی که می خواهید نصب کنید را مشخص خواهید کرد.

# Using Ubuntu
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_11.x | sudo -E bash -
sudo apt-get install -y nodejs

# Using Debian, as root
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_11.x | bash -
apt-get install -y nodejs

نصب در سیستم عامل مک برای نصب در سیستم عامل مکینتاش نیز می تواند با دستور زیر این کار را به راحتی انجام دهید.

brew install node

نکته: در صورتی که روش های بالا برای سیستم عامل شما ذکر نشده بود می توانید این لینک برای پیدا کردن روش نصب استفاده نمایید. نکته2:در هر سیستم عامل برای اینکه متوجه شوید که nodejs نصب شده می توانید با دادن فرمان nodejs -v و npm -v در خط فرمان آن سیستم عامل از نصب بودن و همچنین ورژن نسخه نصب شده آگاهی پیدا کنید. نحوه نصب Node-Red مدل نصب node-red پس از اینکه Node.js را نصب کردید در هر سیستم عامل مشابه است و تنها با وارد کردن دستور زیر می توانید این نرم افزار را در سیستم عامل خود نصب کنید.

sudo npm install -g --unsafe-perm node-red

نحوه نصب Node-Red بر روی Raspberry pi

مدل نصب در این میکروکنترلر و سیستم عامل Raspbian می تواند مشابه مدل نصب بقیه باشد اما متدی دیگر برای این سیستم عامل در نظر گرفته شده که به صورت خودکار اقدام به نصب و یا حتی بروز رسانی در صورت نصب بودن Node.js و Node-Red می کند. می توانید این عملکرد را با دستور زیر فعال کنید. اما توجه داشته باشید که مدت زمان نصب ممکن است تا 20 دقیقه نیز به طول انجامد.

bash <(curl -sL https://raw.githubusercontent.com/node-red/raspbian-deb-package/master/resources/update-nodejs-and-nodered)

در آخر برای اینکه از نصب بودن و قابلیت اجرای Node-Red در سیستم عامل خود اطمینان حاصل نمایید، ابتدا یک خط فرمان باز کرده و سپس دستور node-red را در آن به اجرا در آورید. در صورت مواجه نشدن با اخطار و هیچ ایرادی می توانید با استفاده از لینک http://localhost:1880 و یا http://127.0.0.1:1880 وارد صفحه طراحی نود ها شوید. (مانند تصویر زیر)

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
0دیدگاه