نود رد (node-red) چیست؟

 • مدرس: علی بیگدلی
 • تاریخ انتشار: Aug 26, 2020

آموزش Node-red

در این سری از آموزش ها به بررسی کلی محیط node-red و کار کردن با بخش های مختلف آن از جمله نصب ، ذخیره سازی ، سرویس ها ، ایمن سازی و دیگر موارد در node-red خواهیم پرداخت، اما قبل از هر چیز باید یکسری از مسائل رو بیاموزیم.

نود رد یا Node-Red چیست؟

Node-RED یک ابزار برنامه نویسی برای اتصال دستگاه های سخت افزاری، API ها و سرویس های آنلاین به شیوه های جدید و جالب است. در واقع یک ویرایشگر مبتنی بر مرورگر را فراهم می کند که با استفاده از طیف گسترده ای از گره ها (node) در پالت (pallete) می توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین رابط کاربری کلیکی و به اصطلاح Drag n Drop برای کاربرانی که با برنامه نویسی اغلب دچار مشکل هستند می تواند بسیار کار آمد باشد.

ویرایشگر مبتنی بر مرورگر چیست؟

Node-RED یک ویرایشگر جریانی مبتنی بر مرورگر فراهم می کند که با استفاده از طیف گسترده ای از گره ها در پالت، با هم جریان می یابد. سپس با یک کلیک تنها می توان جریان را به زمان اجرا اعمال کرد. در واقع مقصود از جریان رابط های اتصالی بین نود هاست که حالت پیوسته رفتی را بین هر نود تا نود انتهایی فراهم می کند.

توابع جاوا اسکریپت می توانند در ویرایشگر با استفاده از یک ویرایشگر متن پیشرفته ایجاد شوند. و در نود هایی با قابلیت جایگذاری توابع پیچیده تر قرار گیرند. حتی می توانید توابعی که می خواهید با استفاده از کتابخانه داخلی این نرم افزار ذخیره و در مصارف بعدی دوباره فراخوانی کنید.

نوشته شده بر مبنای nodejs

مدل اجرایی مبتنی بر کتابخانه های سرعت بخش Node.js به Node-Red این قابلیت را می دهد تا اجرایی سریع و بدون بلاک را داشته باشد. این امر باعث پایین اومدن هزینه در زمینه سخت افزار و همچنین cloud شود، به طوری که نیازی به سخت افزار هایی مانند سرور های هزینه بر نیست.

با بیش از 225،000 ماژول در مخزن Node گسترش عملیات و همچنین شامل شدن کارایی های بیشتر به آسانی انجام می شود و همه روزه به این میزان اضافه می شود.

قابلیت اشتراک گذاری

جریانهای ایجاد شده در Node-RED با استفاده از JSON ذخیره میشوند که به راحتی میتوانند برای به اشتراک گذاشتن با دیگران وارد (import) و صادر (export) شوند.

همچنین بسیاری از امکانات node-red را می توان در صفحه github این محصول مشاهده کرد.

ایا node-red فقط مخصوص اینترنت اشیاس؟

خیر، هر کس که در برنامه نویسی وب و تعامل با کاربران کار کرده باشه می تواند با ساخت صفحات وب به شکل های مختلف نیز در این سرویس عمل کند به شکلی که برنامه نویسی و طراحی سایت دیگر برای شما خسته کننده نخواهد

بود.

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
2دیدگاه
 • محمد
  2 years, 2 months ago

  ممنون از آموزش هاى خوبتون

  • علی بیگدلی
   2 years, 2 months ago

   خواهش می کنم امیدوارم مفید واقع بشه