آشنایی با اورنج پای و تاریخچه

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: Aug 26, 2020

آموزش Orange Pi

Orange Pi یک بورد کاپیوتری متن باز است که توسط کمپانی Shenzhen Xunlong Software به صورت محدود ساخته شده است. این بورد رقیب Raspberry Pi است چزا که داراری پایه های I/O یکسان با رزبری پای به همراه ویژگی ها و مدل های مختلف و ارزان تر است. با این حال، بسیاری از مدل های مختلف Orange Pi وجود دارد که آنها برای مقایسه با رزبری پای به شمار نمی آیند. بنابراین جدولی را با مقایسه ویژگی های اصلی جمع آوری کردم. جدول زیر به عنوان یک فایل PDF در دسترس است.

قابلیت های بورد های orangepi

یک کامپیوتر بیش از یک پردازنده است که نیاز به سخت افزار دارد تا گرافیک را نمایش دهد، رابط های IO مانند USB / VGA / audio / HDMI و غیره را فراهم می کند تا مدیریت سرعت CPU را با توجه به درجه حرارت و بسیاری از ویژگی های دیگر کنترل کند.

همه این ویژگی ها در چنین بسته های کوچک وجود دارد که کاملا خوب است. Orange Pi مانند رزبری پای بر اساس مجموعه تراشه های ARM برای پردازنده آن، اساسا یک نوع دسته بندی ترکیبی از تراشه / پردازنده گرافیکی است که در تلفن های همراه استفاده می شود. این باعث می شود Orange Pi (و SBC های مشابه) بسیار کارآمد باشد. یکی دیگر از جنبه های کاربردی آن، پین GPIO (پین ورودی General) است که اجرای سیستم های جاسازی شده را با استفاده از سنسورها و موتورهای مختلف امکان پذیر می کند، اما از آنجایی که سیستم عامل کامل را به جای سیستم های فریموری (مانند arduino) اجرا می کند، می توان از برنامه نویسی / اسکریپت زبان برای کنترل بورد و سنسور و ماژول های متصل به آن استفاده کرد. به طور مثال بدون داشتن دانش برنامه نویسی خاص می توان پایه ها را با دستورات Echo فعال و غیر فعال کرد.

این بورد برای چه کسانیست؟

Orange Pi یک جایگزین خوب برای Raspberry Pi است اما پشتیبانی جامعه و ثبات آن را از لحاظ بسته های نرم افزاری ندارد، بنابراین هر کسی که فقط به SBC (Single Board Computer) می رسد می تواند به راحتی از آن نا امید شود. اما اگر شما با SBC آشنا هستید و یا چیزهای زیادی را در مورد چیزهایی که در مورد Orange pi وجود دارد بیشتر بدانید.

تفاوت های Raspberry Pi و Orange Pi

نقد و نظر نویسنده: در طول تست هایی که من با هر دو بورد داشتم تفاوت چندانی مگر در زمینه ثبات عملکرد اون هم در سیستم عامل ندیدم. چرا که در بعضی شرایط سیستم عامل های پایه ای که برای مقایسه داشتم در orangepi دچار مشکل میشد ولی در raspberry به صورت کاملا ایستا عمل می کرد.

انواع بورد های Orange Pi

اگر بخواهیم تمام این بورد ها را مورد بررسی قرار دهیم باید زمان زیادی را صرف کنیم، اما می توان در جلمه ای خلاصه کرد. بورد های orange pi هر کدام در مدل های مختلف و برای مصارف مختلفی ایجاد شدند و بیشتر انعطاف پذیری را در شرایط مختلف مورد هدف قرار دادند. به عنوان مثال در بعضی موارد این شرکت بورد هایی را مخصوص رقابت با Raspberry pi ایجاد کردند و یا حتی در بعضی دیگر بورد هایی با قابلیت های درونی خاص مثل پشتیبانی از سیم کارت ارائه دادند.

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
0دیدگاه