آشنایی با بورد و پایه های اورنج پای

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: Aug 26, 2020

آشنایی با ورودی خروجی های Orange Pi

اگر تاکنون از بوردهایی همچون raspberry pi و یا arduino استفاده کرده باشید، می دانید که بورد های Orange Pi نیز دارای پایه ها و شماتیکی برای جایگذاری قطعات و اتصالات هستند. این بورد که شباهت بسیاری به رزبری پای هم دارد دارای شماتیک پایه هایی مشابه (در بعضی از مدل های Orange Pi) است. و یا در بعضی مدل ها این پایه ها به جهت دیگری از بورد انتقال یافته است. از طرفی در بعضی از این بورد ها خروجی تصویر به صورت HDMI وجود ندارد و می بایست از ماژول های خروجی تصویر استفاده شود.( برای ادامه آموزش ما مبنای استفاده بورد را بر پایه orange pi zero خواهیم گذاشت اما مسائلی که بحث می شود همه این خانواده را شامل خواهد شد.)

تجهیزات شروع کار با Orange Pi:

آداپتور آداپتور و میزان تغزیه بورد های Orange Pi در هر مدل ممکن است بر اساس آمپر متفاوت باشد اما ورودی ولتاژ ها اکثرا 5 ولت است. پیش نهاد نویسنده برای استفاده از orangepi استفاده از آداپتور 2 آمپر است.              


کابل اتصال usb به بورد

  پایکابل اتصال مشخصات خاصی ندارد اما بعضی کابل های مخصوص برای اتصال به این بورد تعبیه شده که ما هم همان را پیشنهاد می دهیم.              


تبدیل HDMI به VGA

بعضی از دوستان ممکن است که مانیتورشان ورودی HDMI نداشته باشد و به همین دلیل گرفتن خروحی تصویر برایشان مشکل خواهد بود برای همین برای آنان این قطعه در نظر گرفته شده تا بتوانند بر روی مانیتور های فاقد HDMI نیز کار کنند.            

 

 

ورودی و خروجی های بورد آزمایشی(Orangepi Zero):

بورد Orange Pi Zero در حقیقت رقیبی بود برای raspberry pi zero چرا که از لحاظ قیمت و کارایی در سطح مطلوبی قرار داشت. اما به دلایلی به یک رقیب جدی مبدل نشد. در هر حال به بررسی ورودی خروجی های کلی بورد های Orange Pi به خصوص Zero به عنوان مثال خواهیم پرداخت.

تصویر بالا در حقیقت یک شماتیک از قرار گیری پایه های این کامپیوتر کوچک را به شما نشان می دهد. این بورد شامل پایه هایی است که به صورت GPIO عمل کرده و به صورت دیجیتالی قابل خاموش و روشن شدن هستند. همچنین در بعضی موارد به پایه های خاصی اشاره شده که برای اضافه شده عملکرد های دیگری تعبیه شده اند به عنوان مثال پایه های MOSI,MISO,CS,CLK که به پایه های SPI معروفن برای اتصال رابط های رادیویی و بلوتوث و مسائل دیگر قابل استفاده هستند. تجهیزاتی مانند درگاه LAN و USB در بیشتر این بورد ها به چشم می خوره اما در بعضی از بورد های Orange Pi ممکن است که WIFI و یا Bluetooth وجود نداشته باشد. مانند بورد Oreange Pi One که در زیر نشان داده شده.

تصویر زیر عملا تفاوت هر بورد و کاربردش را با بورد orangepi zero به خوبی نشان می دهد و می توانید بفمید که برای پروژه های پایلوت بدون دسترسی وایرلس ساخته شده است.

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
0دیدگاه