مدل های اتصال به رزبری پای

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: Aug 25, 2020
نحوه اتصال به رزبری پای

در این قسمت تلاش بر این است تا با انواع مدل های تحت ترمینال و یا به صورت گرافیکی با برد رزبری ارتباط برقرار کرد و حتی شرایط سخت دسترسی را نیز هموار نشان داد. اما این ارتباط مشروط بر بعضی امکانات نرم افزاری و یا سخت افزاری خواهد بود. از جمله مدل های ارتباطی که بررسی خواهیم کرد می توان به اتصال از طریق وایفای - کابل شبکه - کابل سریالی TTL و ارتباطات نرم افزاری هم چون vnc برای محیط گرافیکی و یا ssh و putty اشاره کرد.

اتصال از طریق مانیتور و فیزیکی

ساده ترین راه ممکن استفاده از یک کابل HDMI و یا حتی مبدل VGA به HDMI برای انتقال تصویر بر روی مانیتور می باشد. و خوب واضح است که برای استفاده از رزبری پای نیاز به موس و کیبورد نیز می باشد.

نکات قابل توجه:

  • از اتصال دستگاه های معیوب خود داری کنید
  • در صورت امکان اتصالات را هنگام خاموشی دستگاه انجام دهید
  • در صورت استفاده از مبدل HDMI در بعضی مدل ها خروجی صدا هم بر روی آنها تعبیه شده است
  • از هرگونه اتصالات اتفاقی فلزات با بورد جلوگیری کنید و حتما از کیس های مخصوص استفاده نمایید
اتصال از طریق کابل شبکه و وای فای

در این حالت شما اتصالات و سخت افزار های لازم را ندارید و با متصل کردن رزبری پای به مودم از طریق کابل LAN فقط می توانید به یک شبکه متصلش کنید. نکته: اما قبل از هرچیز نیاز به یک تغییر کوچک می باشد. ابتدا رم و یا حافظه ای که بر روی آن سیستم عامل raspbian را نصب کردید به سیستم متصل کنید. سپس وارد آن شده و فولدر اصلی آن فایلی با نام ssh بدون در نظر گرفتن هیچ پسوندی بسازید. و در نهایت حافظه را جدا کرده و در جایگاه رزبری پای قرار دهید.

پس از متصل کردن رزبری پای سیستم خود را نیز از طریق وایفای و یا با یک کابل دیگر به مودم متصل کنید. سپس با استفاده از برنامه های جست جوی دستگاه های داخل شبکه و یا از طریق صفحه تنظیمات مودم IP رزبری پای را به دست آورید. (همچنین می توانید از طریق نرم افزار nmap این کار را انجام دهید که در ویدئو به خوبی آموزش داده شده است.)

پس از به دست آوردن IP می توانید با استفاده از نرم افزار putty و یا در سیستم های لینوکسی با استفاده از ssh به رزبری پای متصل شوید و تحت CL (command line) اقدام به کنترل اولیه رزبری پای نمایید.

برای اتصال در ویندوز کافیست که نرم افزار putty را دانلود و باز نمایید. سپس در کادر مشخص شده به عنوان Host Name آدرس IP دستگاه مقصد برای اتصال را وارد کرده و Open را بزنید.

پس از چند ثانیه پنجره ای برای تایید هویت باز خواهد شد و پس از آن به صفحه کنترل CLI رزبری خواهید رسید. در این صفحه کافیه که برای login کردن از کلمه pi و به همراه پسورد raspberry استفاده کنید.

اما در صورتی که از سیستم عامل مکینتاش و یا لینوکس استفاده می کنید کافیست که دستور زیر را در ترمینال وارد نمایید. ssh pi@IPADDRESS

اتصال از طریق مبدل TTL به سریال

برای این که بتوانید از طریق پروگرامر cp2102 و یا نمونه های دیگر پروگرم به رزبری پای متصل شوید می بایست ابتدا اتصالات را به طور صحیح برقرار کنید. می توانید با استفاده از تصویر زیر اتصالات صحیح را انجام دهید.

سپس برنامه putty را باز کرده و بر طبق تنظیمات تعریف شده زیر پورت ورودی را انتخاب و سرعت را بر روی 115200 قرار داده و متصل شوید.

در نهایت پس از اتصال می بایست با تصویر زیر رو به رو شوید در غیر این صورت اتصالات و شماره پورت ها را مجدد چک کنید.

نصب و راه اندازی VNC

برای راه اندازی این سرویس می بایست با یکی از 3 روش قبلی به رزبری پای متصل و دستور لازم برای فعال سازی این سرویس را وارد نمایید.

بخش اول تنظیمات رزبری پای

تنظیم VNC پس از ورود از طریق روش اول (فیزیکی)

پس از ورود به صفحه Desktop در گوشه سمت راست به ترتیب به آدرس صفحه زیر وارد شوید

Menu > Preferences > Raspberry Pi Configuration > Interfaces

سپس حالت VNC را به Enable تغییر دهید و رزبری پای را restart نمایید.

تنظیم VNC پس از ورود از طریق CLI

در این روش کافیست که یک صفحه ترمینال باز نمایید و یا اینکه در صفحه محیط CLI دستور زیر را وارد نمایید.

sudo raspi-config

سپس در صفحه باز شده در قسمت Interfacing Options وارد شوید و در آخر گزینه VNC را به حالت Enable در آورید.

بخش دوم تنظیمات Client

پس از تنظیم رزبری پای نیاز به دستگاهی دارید که با آن به برزبری پای متصل شوید. این دستگاه می تواند لپتاپ و یا کامپیوتر و یا حتی تلفن هوشمند شما باشد. برای این کار کافیست که برنامه و یا اپلیکیشن vnc viewer را متناسب با سیستم عاملتان نصب نمایید و آیپی رزبری پای را وارد نموده و پس از اتصال در صفحه ورود به جای نام از pi و پسورد را raspberry قرار دهید.

ثبت دیدگاه
نام *
ایمیل*
دیدگاه *
0دیدگاه